כך תחגגו חתונה אקולוגית

לא משנה אם כבר ביקרתם בעשרות חתונות במהלך חייכם, או שהייתם רק בכמה בודדות, אין עוררין על כך שמדובר באירוע שמצליח תמיד, אבל תמיד לרגש; גם אם הקרבה שלכם לבני הזוג אינה גדולה במיוחד וכמובן אם ליוויתם את התהליך מקרוב, מדובר בשמחה שאין גדולה ממנה – מהסיבה הפשוטה שזו הפגנת אהבה אחת גדולה.

ועם זאת, בשנים האחרונות מחלחלת יותר ויותר לתודעה הציבורית ההבנה כי תעשיית החתונות (ובמיוחד במדינת ישראל, חובבת השמחות והאירועים), עושה שימוש רב ומיותר בחומרי גלם רבים שאין בהם צורך כבר בתום הערב, כמו גם סוגיית בזבוז המזון הבוערת ונושא אורח החיים האקולוגי שרבים מנסים לאמץ באופן כללי. 

כך, זוגות רבים בוחרים דווקא באפשרות השונה ב- 180 מעלות מכל מה שמקובל לעשות בערב החשוב בחייהם, ולמרות ההתרגשות הגדולה והרצון להפוך את הערב למיוחד ושונה, הם רואים בכך דווקא הזדמנות לבטא אמירה אחרת, ובעלת ראייה ערכית לעתיד. אם גם אתם חושבים על כך, אבל אינכם מעוניינים לשנות סדרי עולם או שאתם חוששים ממה שיגידו בני המשפחה והאורחים, תוכלו עדיין לאמץ כמה רעיונות (או את כולם, אם תחליטו שהדבר אפשרי) שיהפכו את החתונה שלכם לפחות בזבזנית ויותר ידידותית לסביבה. אז מאיפה מתחילים? 

 

מה חשוב לזכור?

לפני הכל, חשוב להבין כי ארגון חתונה אקולוגית אין משמעו חתונה פחות יוקרתית בהכרח, או חתונה שעלויותיה מינימליות: מטבע הדברים עשויה להיות לא פעם חפיפה בין ארגון אירוע אקולוגי ובין עלויות נמוכות יחסית, כיוון שהדרך הטובה ביותר לשמור על הסביבה היא להימנע לחלוטין מצריכת מוצרים ושירותים מיותרים – אך עם זאת ישנם כמה נותני שירות וספקים הנחשבים הכרחיים לקיומו של האירוע (כמו הגברה או די ג’יי למשל), וכן שירותים שמסיבות מובנות אינכם רוצים לוותר עליהם. 

איך תחליטו מה בפנים ומה בחוץ? ערכו לפני הכל שיחה משותפת ביניכם, וחשבו יחד מה חשוב לכם ומה יכול להיראות מבחינתכם אחרת באירוע. כדאי לקחת בחשבון כי בעוד שירותים מסוימים יוכלו אולי להתבטל לחלוטין (הדפסת הזמנות פיזיות לחתונה למשל), יהיו שירותים אחרים שאולי ניתן לוותר עליהם אך ביטולם המוחלט אינו נחשב לישים בעליל (כך בין היתר, המרכיב הקטן הנקרא אוכל בחתונה), אולם בהחלט ניתן לשלב אותו באירוע בצורה שונה. לכן דרושה עבודת מחקר קטנה לפני שתיגשו לארגון עצמו, ובכך מומלץ להתייעץ עם חברים ומכרים בנוגע לשלל אפשרויות יצירתיות שאולי עוד לא שמעתם עליהן. 

 

מציאת מקום

המרכיב החשוב והבסיסי ביותר בארגון חתונה הוא כמובן מציאת המקום – אחריו יש לתאם עם כל נותני השירותים האחרים על סמך התאריך שנבחר.

בשנים האחרונות רווחת התפיסה לפיה קיום חתונה באולם אירועים “מסורתי” אינה אקולוגית ולעומתה תכנון אירוע בטבע משרת את המטרות הללו בצורה טובה יותר – אולם האמת היא שבהרבה מאד מקרים ההיפך הגמור הוא הנכון: במיוחד בלוקיישנים שאינם בנויים לכך וצריך להביא את כל התשתיות אליהם, וודאי כאשר בני הזוג לא ערכו בדיקה מקיפה מספיק מראש והם בוחרים לערוך את האירוע במקום אסור – מדובר בנזק גדול מאד לבעלי החיים ולצמחים, כבר מעצם נוכחותם של אנשים רבים כל כך במקום שבדרך כלל מאכלס אנשים מעטים (או בכלל), ושלא לדבר כמובן על  הסאונד הגבוה ועל שאריות האוכל, הפלסטיק והחפצים האישיים שמי מהאורחים עלולים לשכוח – פסולת שגם אם תתאמצו מאד, היא פשוט תופיע בסוף האירוע באופן בלתי נמנע.

 

תמונה של כלה בגן אירועים

 

לכן, כדאי לשקול לערוך את החתונה באולם קיים בכל זאת, או לכל הפחות במיקום אחר – ובלבד שכבר יש לו כבר תשתיות חשמל ואירוח נאות לכל האורחים (כולל הגעתם למקום עם כלי רכב): מסעדה אם אתם בוחרים לערוך אירוע קטן, חצר צמודה לבית אם אחד מכם מתגורר במושב וכד’.

אם בחרתם “להתארח” באולם או במיקום שאינכם אחראים על תפעולו, תוכלו לחסוך בחשמל בהחלטה לקיים חתונה בוקר למשל, וכך להימנע מהפעלתה של תאורה חזקה.

 

שירותי הסעדה מקצועיים

לאחרונה מובן יותר ויותר כי סוגיית האוכל היא אחת השאלות המטרידות והחשובות ביותר בהקשר האקולוגי, ובמיוחד בחתונה.

כדי לצמצמם נזקים עד כמה שניתן, גם כאן יעמדו לרשותכם כמה אפשרויות שונות. ראשית, השריפות הגדולות שהתחוללו בנהר האמזונס ובאוסטרליה הראו לעולם כיצד צריכה מוגברת של בשר גורמת לנזקי טבע אדירים מסביב לעולם, ולכן אם תראו שאתם יכולים לעשות זאת, כדאי לוותר (או לכל הפחות לצמצם) את הגשתו של מזון מהחי באירוע.

ברחבי הארץ מצטרפים כמעט מדי יום עסקים חדשים לקבוצת נותני השירות הצמחוניים והטבעוניים (כן, בהחלט גם שירותי הסעדה לאירועי יוקרה), ואיתם כמובן גם המלצות וחוות דעת מלקוחות קודמים – כך שלא משנה מה תבחרו, תוכלו לדעת מראש כי הקייטרינג שתבחרו לאירוע שלכם יהיה איכותי ומומלץ.

 

שירותי הסעדה אלטרנטיביים

אם אינכם מעוניינים לערוך חתונה צמחונית או טבעונית, עדיין תוכלו לצמצם בה את טביעת הרגל האקולוגית שלכם, וזאת בשילובן של כמה יוזמות חברתיות רלוונטיות. כך למשל, עמותת “Table to Table” מעבירה לאנשים נזקקים ולמוסדות צדקה את שאריות האוכל שלא הוגשו בסיום האירוע, ועמותת “רובין פוד” מגישה מלכתחילה אוכל “מוצל” באירועים – המוכן מפרות וירקות שהחקלאים לא יכלו למכור (לרוב בשל מראה לא אסתטי של צורת הפרי המקורית).

במידה ותרצו לכבד את האורחים שלכם באוכל ביתי ולא כזה שהוכן בפסי ייצור תעשייתיים, תוכלו לערוך חתונה חברתית בה כל משתתף – או לפחות מרבית האורחים – מביאים איתם מעדנים שהכינו בבית מראש. האפשרויות לגיוון ולהתאמה לאירוע שלכם הן למעשה רבות ומרתקות, ורק תצטרכו לבחור את מה שאתם הכי מתחברים אליו.

 

עיצוב האירוע

הצלע החשובה השלישית בארגון חתונה נוגעת להפקה ולעיצוב עצמו: סידור השולחנות, הפרחים, שילוב דוכנים וכן – גם החליפה והשמלה, והכנתם הכוללת של החתן והכלה.

כאן אולי יותר מכל, החשיבה מחוץ לקופסה כך שהחתונה תהיה אקולוגית יותר תהלום גם את החיסכון המשמעותי בהוצאות, ולכן זוגות רבים רואים בכך את המשימה הקלה ביותר באירוע. כך למשל, בכל הנוגע לשמלת הכלה ולחליפה תוכלו להשאיל את הבגד מחברים או מקרובי משפחה, להשכיר ממקום קיים או אפילו לחפש תרומות של שמלות וחליפות לחתונה (תופתעו לגלות שיש בארץ מוסדות לא קטנים העוסקים רק בכך) – ולהתאים אותם למידות ולרצונות שלכם אצל תופרת מקצועית.

מבחינה אקולוגית, העיקרון המרכזי שכדאי לזכור הוא ההימנעות מרכישתם של בגדים חדשים, במיוחד אם הם מיוצרים בפסי ייצור בחו”ל, ועוד יותר מכך אם משולב פלסטיק בייצור הבדים.

באופן דומה כדאי לבחור גם במוצרים אקולוגיים בכל הנוגע לאיפור – ולחפש במיוחד נותני שירות שאינם עושים שימוש במוצרים שנוסו על בעלי חיים, ובכלל מוצרים שהוכנו בפסים ביתיים ולא מתועשים.  

לבסוף, בכל הנוגע לקישוט ולעיצוב החלל – תוכלו למצוא אלפי רעיונות קסומים ויפיפים למחזור, כאשר האתרים המומלצים ביותר לחיפוש השראה הם pinterest (איך לא) ודף הפייסבוק והאינסטגרם “5 minutes craft”.

עם זאת כדאי לזכור כי הסרטונים והתמונות שיוצגו בפניכם לא יהיו כולם ברי יישום באופן ריאלי, ולכן מומלץ לערוך חשיבה מעמיקה מראש, הלוקחת בחשבון את היכולות הפיזיות שלכם, את הזמן שתוכלו להקדיש להכנת הקישוטים וכמובן גם את משך עמידותו של כל קישוט לאורך זמן.

אז מה היה לנו עד עכשיו?
לייעוץ חינם השאירו פרטים
להתארגן ליום המיוחד בקלאס
השלום 89 באר שבע - שניים מהדברים הכי חשובים ביום החתונה הם איפה תתחילו אותו ואיפה הוא הסתיים. אנחנו כאן כדי לדאוג ששניהם יתממשו בשיא הפינוק והסטייל!
השלום 89 באר שבע - שניים מהדברים הכי אנחנו כאן כדי לדאוג ששניהם יתממשו בשיא הפינוק והסטייל!
לבדיקת תאריך פנוי השאירו פרטים